Центар за мир и толеранцију (ЦПТ) постоји од 2002. године и регистрован је у складу са Уредбом УНМИК-а 2001/13.
Центар за мир и толеранцију (ЦПТ) је од тренутка званичне регистрације имплементирао преко 50 успешних пројеката. Успех наше организације базира се на раду у заједници са људима широм Косова. ЦПТ је присутан у свим косовским општинама које су насељене невећинским заједницама. Општине са већинским српским становништвом и осталим невећинским заједницама у највећој мери са Ромима, Ашкалијама и Египћанима, су свакодневни терен рада наше организације. Највећи успеси наше организације су присутност и препознатљивост у заједници и теренска покривеност. Основне водеће вредности наше организације су солидардност, хуманост, култура људских права, одржива социјална правда. Од 1999. године у канцеларији ЦПТ-у Приштини, коју смо ставили на располагање невећинским заједницама у граду, налази се центар за заједнице. Центар за заједнице у Приштини користе грађани Приштине из реда српске заједнице као својеврсни центар за пружање основних медицинских услуга. Осим у области здравствене заштите центар за заједнице ЦПТ-а у Приштини је једини простор где се грађани српске заједнице, старачка домаћинства и појединци могу окупити и имати неку врсту друштвеног живота. ЦПТ је кроз различите пројекте широм Косова, унутар српске заједнице, заслужан за изградњу више домова културе, центара за заједнице, терена и игралишта за децу.
Пројекти који указују на успешан рад наше организације али и који имају велику сличност за циљевима позива и садржајем самог предлога пројекта су следећи:
’’Програм акционих иницијатива заједнице’’, који је ЦПТ спроводио у партнерству са Мерцy Цорпс-ом. Пројекат је обухватао више косовских општина и базирао се на раду у заједници на јачању капацитета локалне заједнице за учествовање у процесу доношења одлука на нивоу локалних самоуправа, са циљем подизања квалитета живота.
Пројекат који је финансирала ЕУ, ’’Повратак и реинтеграција’’ (ЕУ РРК ИИИ), ЦПТ је спроводио у више општина на Косову. Пројекат се базирао на одрживом повратку у реинтеграцији невећинских заједница у косовско друштво.
ЦПТ је био део веома значајног пројеката за невећинске заједнице на Косову, подржан од стране УСАИД-а. ’’Унапредимо Косово заједно, локална решења’’ (АКТ ЛС). Наша оргнизација је била задужена за имплементацију пројекта у општинама са српском већином и у општинама где постоји српска заједница. Улога ЦПТ је била у својеврсној фасилитацији комуникације између грађана, локалних самоуправа и донатора у циљу спровођења инфраструктурних улагања у локалне заједнице.
Реализујемо, већ четврту годину за редом програм ’’Укључивања дипломаца у администрацију на локалном и централном нивоу на Косову’’. У питању је програм едукације и стажирања свршених академаца. Пројекат се имплементира у свих 10 општина са српском већином. Програм је карактеристичан по својој инклузивности, што поред дипломаца из редова српске заједнице укључује и дипломце из редова других невећинских заједница, посебно Роме, Ашкалије, Египћане, Горанце и Бошњаке. Овај програм је извор великог броја волонтера за нашу организацију широм Косова.
ЦПТ је регистрована и сертификована организација за пружање социјалних и породичних услуга. Током 2019.године смо реализовали пројекат ’’Већа солидарност за старије и напуштене особе’’подржан од стране Министарства рада и социјалне заштите’’. Управо ова два поменута пројекта имају директе везе са нашим предлогом пројекта за помоћ и подршку угроженим и погођеним заједницама пандемијом вируса Ковид19. Поменутим пројектима наша организација је остварила оперативну присутност на терену, предложеним пројектом, таргетираних општина (Штрпце, Клокот, Партеш, Ранилуг и Ново Брдо). Такође, поменутим пројектима наша организација стекла је потребна искуства из области социјалне заштите, породичних услуга, социо-психолошке подршке. Наш героното тим је обучен и припремљен за рад на терену. Наша организација поседује сертификоване стручњаке на челу са искусним психологом и педагогом који раде са нашим волонтерима на терену.
Поменутим пројектима креирали смо респектабилну мрежу контаката и сарадње са релевантним институцијама социјалне у здравствене заштите. Сарађујемо са локалним самоуправама, имамо одличну комуникацију са Сеоским локалним саветима. Све су то производи нашег минулог успешног рада на терену и залагања на плану заштите и промоције права заједница.
Од 2001, Центар за мир и толеранцију ради и као Центар заједница за старије особе у Приштини. ЦПТ је активан на пројектима који промовишу традицију косовских Срба, кроз организовање ликовних и графичких колонија, изложби младих косовских Срба уметника, као и кроз организовање бројних културних манифестација.
ЦПТ има за циљ подршку јачања капацитета локалних институција у општинама у којима већину чине косовски Срби.
ЦПТ заговара транспарентан рад локалних управа, као и поштовање родних права и снажно заступа потребу за стварањем гласне и учинковите заступљености косовских Срба на свим нивоима управљања, као и активно учествовање косовских Срба у политичком и друштвеном животу на Косову.
ЦПТ је успешно сарађивао с разним косовским и међународним институцијама за решавање питања сигурности потребне српској заједници на Косову.
Као логичан след, од октобра 2008. године ЦПТ је покренуо низ Округлих столова на којима се расправљало о питањима сигурности, слободе кретања, медија и једнаких могућности за све људе на Косову.
Кроз досадашњи рад ЦПТ је успео је идентификовати проблеме и бриге обичних грађана српске заједнице на Косову, као и друштва у целини.
Дугорочни циљеви ЦПТ-а су јачање капацитета Српске заједнице и других невећинских заједница, као и њихових представника кроз
- Дугорочна и једнократна истраживања, образовање, обуку и издавачке пројекте;
- Организовање академских конгреса, семинара, округлих столова, радионица и сличних догађаја
- Успостављање везе и сарадње са одговарајућим страним и међународним организацијама и институцијама које се баве истим питањима. Међу њима су: Међународна мрежа Европе и Балкана, Болоња, Италија;Project on Ethnic Relations, Princeton, SAD; Ethnic Studies Network; Међународни центар за мањинске студије и међукултурне односе, Софија, Бугарска; Радне групе за мањине, Commission on Human Rights, Суб-комисија за спречавање дискриминације и заштиту мањина… итд;
- Израду и одржавање базе података и информација које су у вези са међуетничким односима, сукобима и заштитом мањина,
- Појачан интезитет рада видео продукције која ће својим радом допринети апелу о социјалним питањима, као и међуетничкој продукцијској сарадњи
Наш тим
Бојан Теофиловић
Е-пошта: bojanteofilovic@ngocpt.org